Shopping Cart

Podsumowanie działalności Fundacji Instytut Polska-Ukraina w 2023 r.

24 lutego, minęło dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej  w Ukrainę. W tym czasie Fundacja Instytut Polska-Ukraina, pod egidą której działa portal UAinKrakow.pl, zrealizowała wiele projektów, skierowanych do uchodźców wojennych oraz Ukraińców,  którzy już wcześniej mieszkali w Polsce.  Dzilimy się zatem  efektami naszej pracy w 2023 roku. 

Informowanie 

Portal 

Głównym projektem naszej fundacji pozostaje portal UAinKrakow.pl. W 2023 roku opublikowaliśmy na nim ponad tysiąc artykułów. Ich liczba wyświetleń sięga ponad 1,7 miliona. 

Teksty te pomagają zarówno stałym mieszkańcom Krakowa, jak i tym, którzy przybyli do miasta z powodu wojny. Poruszaliśmy takie tematy jak: zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna, nauka języka polskiego, życie kulturalne, prowadzenie biznesu, zmiany legislacyjne, świadczenia socjalne oraz wiele innych.  

Na stronie UAinKrakow.pl znajduje się sekcja „Informacje dla nowo przybyłych”. Zawiera ona odpowiedzi na najczęstsze pytania Ukraińców, którzy przybyli do Krakowa z powodu wojny, w tym listę adresów tymczasowego zakwaterowania oraz punktów pomocy psychologicznej, prawnej i rzeczowej. 

Po wybuchu wojny pełnoskalowej uruchomiliśmy kanał na Telegramie pod nazwą „UAinKrakow.pl: Życie w mieście”, który ma już ponad 12 800 subskrybentów. Około 80% odbiorców kanału to Ukraińcy, którzy przyjechali do Krakowa po 24 lutego. 

Aktywnie prowadzimy również profile na Facebooku i Instagramie, aby nasi czytelnicy mogli otrzymywać informacje w najbardziej wygodny dla nich sposób. 

Otwarcie platform informacyjnych w innych miastach 

W 2023 r. otworzyliśmy kanały na platformie Telegram „UAinWarsaw” i „UAinPoznan”, aby zapewnić Ukraińcom dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji o życiu w tych miastach. Każdy z kanałów ma obecnie ponad 2000 subskrybentów. 

Kanały regularnie publikują publikacje na temat pomocy dla uchodźców, wydarzeń kulturalnych, zatrudnienia, transportu publicznego i innych ważnych tematów. 

Wielokulturowa Małopolska 

W ubiegłym roku wspólnie z Małopolskim Instytutem Kultury realizowaliśmy projekt „Małopolska wielu kultur”. W ramach inicjatywy na portalu UAinKrakow.pl ukazało się 17 tekstów o ofercie różnych instytucji kultury i o tym, jak stają się one coraz bardziej otwarte na odwiedzających z  Ukrainy.  

Nasi czytelnicy  mieli okazję dowiedzieć się więcej, między innymi o takich instytucjach jak:  Teatr im. Juliusza Słowackiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Opera Krakowska, Cricoteka i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. 

Wsparcie informacyjne zbiórek dla poszkodowanych w wyniku wybuchu elektrowni wodnej w Nowej Kachowce 

Pisaliśmy o zbiórkach pomocy humanitarnej, przeprowadzonych w Krakowie, dla poszkodowanych w wyniku wybuchu elektrowni wodnej w Kachowce w języku ukraińskim i polskim. 

Informowaliśmy również o krakowskiej akcji  „Dowodów nie da się zmyć”, której celem było poinformowanie polskiego społeczeństwa o zbrodniach rosji. 

Informowanie o sytuacji na granicy i wspieranie ukraińskich kierowców 

Redakcja UAinKrakow.pl regularnie informuje o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Pisaliśmy o zbiórkach żywności i artykułów higienicznych dla kierowców ciężarówek, którzy zostali zablokowani w strefie przygranicznej.  

Ponadto informujemy o działaniu poszczególnych przejść granicznych oraz o stanowisku polskich i ukraińskich działaczy odnośnie do sytuacji na granicy. 

Aktywność 

Pomoc dla organizacji pozarządowych 

W ciągu  roku Fundacja «Instytut Polska-Ukraina»  przekazywała karty paliwowe dla 15 organizacji, które transportowały pomoc humanitarną na Ukrainę. 

Co tydzień na portalu przygotowywaliśmy  zestawienie wydarzeń i aktywności dla Ukraińców w Polsce. W ten sposób promowaliśmy wydarzenia organizowane przez ponad 50 organizacji pozarządowych dla Ukraińców w Polsce. 

Mieszkania dla Ukraińców 

Dzięki wsparciu UNICEF i Miasta Krakowa kontynuowaliśmy nasz projekt wynajmu mieszkań dla rodzin z Ukrainy, które mają dzieci z niepełnosprawnością. 

Ponadto dzięki wsparciu Euroclear, mogliśmy wynająć bezpieczne mieszkania dla kobiet z wrażliwych grup. 

Stanem na koniec 2023 roku wynajmowaliśmy  łącznie 23 mieszkania. 

Laptopy dla Ukraińców 

W 2023 roku Fundacja Instytut Polska-Ukraina po raz drugi zrealizowała projekt mający na celu przekazanie bezpłatnych laptopów Ukraińcom, którzy w wyniku wojny znaleźli się w Polsce. 

Wspólnie z Fundacją UA Resistance i Pallium Dla Ukrainy przekazaliśmy ukraińskim rodzinom 160 bezpłatnych laptopów. 

Ukraińskojęzyczny klub dyskusyjny 

Przez cały rok w Krakowie odbywały się cotygodniowe spotkania ukraińskojęzycznego klubu dyskusyjnego. Za każdym razem uczestnicy poznawali temat 15 minut przed wydarzeniem.   

Celem projektu było rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i krytycznego myślenia uczestników.  

W klubie odbywały się pokazy otwartych debat z udziałem osób publicznych. Ponadto zorganizowaliśmy 2 szkolenia z argumentacji prowadzone przez zwycięstwa konkursu z debat z Ukrainy. 

Łącznie odbyło się 12 spotkań, w których wzięło udział 100 uczestników z Ukrainy. 

Historie, które inspirują 

Przez cały rok UAinKrakow.pl publikował historie o Ukraińcach mieszkających w Polsce, którzy wnoszą pozytywny wkład w rozwój lokalnej społeczności, a także o Polakach, którzy pomagają uchodźcom. 

Niektóre z tych historii zostały opublikowane we współpracy z UNHCR i przetłumaczone na język polski i angielski. Wśród nich znalazły się artykuły o poetce Julii Bereżko-Kamińskiej, teatrze Scena Supernova, artystce Rimmie Tyszkiewicz, społeczności Ask Me Anything itp. 

Rzecznictwo 

Otwarty Kraków 

Fundacja «Instytut Polska-Ukraina»  jest członkiem Koalicji «Otwarty Kraków», która zrzesza ponad 70 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych pomagających uchodźcom w Krakowie oraz ofiarom rosyjskiej agresji w Ukrainie.  

W ramach inicjatywy regularnie organizowaliśmy spotkania online z przedstawicielami lokalnych i międzynarodowych organizacji oraz władz samorządowych zaangażowanych w udzielanie wsparcia informacyjnego uchodźcom. Celem spotkań była koordynacja wspólnych działań na rzecz pomocy Ukraińcom oraz identyfikacja ich potrzeb. 

Kraków bardziej przyjazny dla obcokrajowców  

W 2023 r. Fundacja «Instytut Polska-Ukraina» wraz z Żydowskim Stowarzyszeniem «Czulent»  i Fundacją «Internationaler Bund Polska» wspólnie zrealizowaliśmy projekt, w ramach którego przygotowano rekomendacje dotyczące aktualizacji miejskiego programu «Otwarty Kraków» . 

Celem programu jest uczynienie miasta bardziej inkluzywnym i przyjaznym dla cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. 

Rekomendacje zostały opracowane na podstawie licznych wywiadów, ankiet i spotkań. 

Komunikowanie potrzeb Ukraińców 

Pracownicy Fundacji «Instytut Polska-Ukraina»  regularnie spotykają się z przedstawicielami władz i organizacji międzynarodowych, by bronić interesów Ukraińców w Polsce.  

Pomagają nam w tym komentarze, które zostawiacie pod naszymi postami w mediach społecznościowych, informując nas o swoich problemach i potrzebach. 

Ponadto, we współpracy z naszymi partnerami, rozpowszechnialiśmy ankiety na naszych platformach, aby zbadać sytuację Ukraińców w Polsce. Na przykład we współpracy z UNHCR przeprowadziliśmy ankietowanie dotyczące rozwoju umiejętności przedsiębiorczych, uczestnictwa w życiu publicznym, ogrodów społecznych itp.  

Jednocześnie, wspólnie z Wydziałem Przedsiębiorczości i Innowacji Miasta Krakowa, zbadaliśmy korzystanie z usług Punktu Obsługi Przedsiębiorców. 

Łącznie w ubiegłym roku w naszych ankietowaniach wzięło udział ponad 500 osób. Ich wyniki stały się podstawą do ulepszenia usług i programów pomocowych dla Ukraińców. 

Udział w polskich i międzynarodowych wydarzeniach  

W ciągu całego roku uczestniczyliśmy w licznych wydarzeniach w Krakowie i w Polsce, poświęconych pomocy Ukraińcom przybyłym po wybuchu wojny 

Dwukrotnie zorganizowaliśmy stoisko Fundacji Instytut Polska Ukraina podczas Dnia Otwartego w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie. 

Przy wsparciu Forum Organizacji Pozarządowych „Razem” zorganizowaliśmy spotkanie z nowymi organizacjami pozarządowymi założonymi przez Ukraińców w Polsce.  

Przeprowadziliśmy również szkolenia dla różnych organizacji i instytucji, aby nauczyć je, jak angażować społeczność ukraińską w swoje projekty. W szczególności, przy wsparciu Małopolskiego Instytutu Kultury, przeprowadziliśmy warsztat dla pracowników kultury na temat tego, jak promować wydarzenia wśród ukraińskiej publiczności.  

Ponadto, podczas obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku, dla pracowników organizacji pozarządowych zorganizowano warsztat „Jak skutecznie komunikować się ze społecznością ukraińską w Polsce?”.  

Na zaproszenie miasta Sopot rozmawialiśmy o doświadczeniach Krakowa w przyjmowaniu i integracji uchodźców wojennych oraz o wyzwaniach z perspektywy kobiet, które przybyły po 24 lutego 2022 roku. 

Przedstawiciele naszej organizacji byli prelegentami na wielu wydarzeniach, gdzie mówili o problemach i potrzebach uchodźców z Ukrainy. Wśród nich: Open Eyes Economy Summit 2023 oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego „Kształty przyszłości: zwycięstwo, odbudowa i modernizacja Ukrainy”. 

Ponadto Fundacja Instytut Polska-Ukraina była jedną z dwóch polskich organizacji zaproszonych do udziału w Global Refugee Forum — międzynarodowym wydarzeniem,  zorganizowanym przez UNHCR. 

Relacje z wydarzeń wspierających Ukrainę w Krakowie  

UAinKrakow.pl był partnerem medialnym i współorganizatorem wielu wydarzeń wspierających Ukrainę i uchodźców wewnętrznych w Krakowie. 

Wśród nich: Marsz z okazji 32. rocznicy przywrócenia niepodległości Ukrainy, Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego «Wschód-Zachód», Festiwal «Art Piknik» , wieczór charytatywny «status UKR” ,  warsztaty charytatywne z tworzenia wieńców bożonarodzeniowych, wystawa «Plakat przeciwko wojnie»  oraz seria wykładów na temat zdrowia kobiet od organizacji «Go Healthy Girl».  

W ramach wielu wydarzeń, które wspieraliśmy, zbierano pieniądze na pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy. 

Nasi partnerzy 

Wszystkie nasze działania w 2023 roku nie byłyby możliwe bez wsparcia naszych wolontariuszy, partnerów i darczyńców.  

Największe projekty fundacji i największa kwota pomocy były możliwe dzięki ich wsparciu: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, UNICEF Polska, Szlachetna PACZKA, Euroclear, Urząd Miasta Krakowa

Chcielibyśmy również podziękować tym organizacjom i firmom, z którymi pomagaliśmy Ukrainie i Ukraińcom: VOICE, Koalicja Otwarty Kraków, OtwartyKraków, Stowarzyszenie Patchwork, Fundacja Widowisk Masowych, Fundacja Aktywna Integracja, Slavic Mission in Europe, Leach and Lang Property Consultants, Klub Ukraiński w Krakowie – Fundacja Zustricz, NIĆ. Kawiarnio-księgarnia, Stowarzyszenie Mudita, Maufer, Pallium dla Ukrainy, UNHCR Polska, Jedność, Czulent, Internationaler Bund Polska

Jak nas wesprzeć? 

Jeśli chcielibyście wesprzeć Fundację Instytut Polska-Ukraina, możecie dokonać przelewu na poniższe dane bankowe: 

Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina 

Numer konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002 

W tytule przelewu należy podać: Pomoc na rzecz Ukrainy 

Fundację “Instytut Polska-Ukraina» można także  wesprzeć, przekazując nam 1,5% podatku.

W tym celu przy składaniu rocznego zeznania podatkowego PIT należy wprowadzić następujące dane: 

KRS: 0000507234

Cel: 36945 (konicznie zaznaczyć!)

Po wprowadzeniu tych danych wyświetli się nazwa  Fundacji  «Fanimani»  Właśnie za pośrednictwem tej organizacji możemy otrzymywać środki, ponieważ nasza fundacja nie posiada jeszcze statusu OPP (Organizacji Pożytku Publicznego).

Zdjęcie na okładce: Tetiana Podopryhora 

Tekst: zespół redakcyjny UAinKrakow 

Źródło zdjęć: Fundacja Instytut Polska-Ukraina 

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.