Shopping Cart

„Tworzymy wspólnotę, która łączy”: jak niezależny teatr Scena Supernova wspiera ukraińskich artystów w Krakowie 

Teatr Scena Supernova powstał w 2017 roku, początkowo mieścił się przy ulicy Gazowej, później przeniósł się do budynku przy Zyblikiewicza 12/4. Przez cały ten czas Teatr Scena Supernova współpracował z ukraińskimi aktorami i realizował różne ukraińskie projekty, a po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę teatr przez kilka miesięcy został hostelem dla ukraińskich uchodźczyń.  

Jakub Kowalik, dyrektor i reżyser teatru Scena Supernova, w rozmowie z UAinKrakow.pl opowiada o współpracy międzykulturowej, działalności niezależnej instytucji i ukraińskich akcentach w teatrze. 

Codzienna działalność teatru  

Teatr znajduje się na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy. Po prawej stronie znajduje się galeria sztuki, a po lewej mieszkanie teatralne, w którym mieszczą się główna sala, garderoba aktorów i nasza wspólna przestrzeń, w której urządziliśmy bar. Od czasu do czasu pokazujemy spektakle na naszym dziedzińcu. 

Teatr jest całkowicie niezależny i możemy robić, co chcemy. Możemy robić przedstawienia, które nam się podobają i zapraszać aktorów, których chcemy zaprosić. Formalnie działamy jako fundacja prowadzona przez 4 osoby, ale w praktyce zaangażowanych osób jest znacznie więcej. 

Mamy profesjonalnych aktorów, którzy na co dzień grają w Teatrze Ludowym, ale chcą spróbować czegoś nowoczesnego. Mamy też początkujących, którzy ukończyli kursy aktorskie i ludzi, którzy zajmują się sztuką performatywną. Galerię prowadzi dziewczyna z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przychodzi do nas też grupa aktorów z Akademii Szkół Teatralnych. 

Mamy grupę 30 wolontariuszy, którzy pomagają w teatrze, na przykład sprzedając bilety, stojąc przy barze lub sprzątając. W zamian otrzymują możliwość i przestrzeń do realizacji swoich teatralnych pomysłów.  

Zrzeszamy bardzo różnych artystów i tworzymy mieszankę różnych pokoleń: starych, młodych, profesjonalistów i początkujących. Moim zdaniem połączenie tak różnych ludzi tworzy artystyczną społeczność! 

Pomoc ukraińskim uchodźcom  

Od samego początku powstania teatru mieliśmy kilka przedstawień w ramach festiwalu Wschód-Zachód. Później zaczął przychodzić do naszego teatru Kyrylo i pokazywać psychodeliczne radzieckie kreskówki. To właśnie on przyciągnął bardzo dużą publikę, w tym artystów z Ukrainy. 

Po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę zaczęliśmy organizować mieszkania dla uchodźców. Na początku nasi przyjaciele przyprowadzili jedną rodzinę, potem zaczęło ich przybywać więcej. Zorganizowaliśmy wolontariuszy, a następnie zaczęliśmy jeździć na dworzec kolejowy i odbierać całe rodziny taksówkami. Przez ten czas zatrzymało się u nas około 100 osób. 

Kobiety i dzieci spały w sali teatralnej, w garderobie i w sali szarej. A w galerii urządziliśmy pokój z zabawkami dla dzieci. Zorganizowaliśmy cykl wydarzeń „Dzieci naszych sąsiadów”, gdzie dzieci razem układały puzzle, rozmawiały ze sobą, czytały książki. 

Rok temu pojawiły się inicjatywy ze strony różnych studiów teatralnych. W taki sposób rozpoczęliśmy współpracę z Oleną, uchodźczynią z Charkowa, która miała pomysł na rezydencję artystyczną. Olena zaczęła prowadzić zajęcia arteterapeutyczne dla kobiet z Ukrainy, podczas których mogły uczyć się technik aktorskich. Pomaga im to przystosować się do nowego środowiska. 

Później zaczęły z nami współpracować uchodźczynie z Charkowa, które grają w teatrze improwizacji, taka forma nazywa się playback. W tym samym czasie zorganizowaliśmy wiele koncertów, wydarzeń teatralnych, artystycznych i muzycznych, wspierając instytucje z Ukrainy. 

Rodziny mieszkały u nas przez kilka miesięcy, potem szukaliśmy dla nich innego zakwaterowania w pobliżu miasta, niektóre z nich wyjechały do innych krajów na Zachodzie. 

Teatr dla ukraińskich dzieci  

Scena Supernova uruchomiła niedawno teatr dla dzieci prowadzony przez ukraińską aktorkę Olenę. Projekt ma na celu poprawę komunikacji między dziećmi. Pani Olena prowadzi zajęcia edukacyjne i rozrywkowe dla grup w każdym wieku, ucząc plastyki ciała i ćwiczeń fizycznych. 

Obecnie utworzono trzy grupy. Jedna z nich zajmuje się na przykład spektaklami w języku polskim i ukraińskim. Zapisy do grup (do 10 osób) są cały czas otwarte. Cena to 30 zł za lekcję.  W miesiącu odbywa się 8-9 zajęć. 

 

Dziecko można zapisać dzwoniąc pod numer +48 732 611 571. 

Ukraińskojęzyczni aktorzy w polskim teatrze 

W spektaklu «Znaczył Kapitan» ukraińska aktorka Veronika wciela się w rolę pingwina. Jest to niema rola, ale bardzo ważna dla fabuły. Wielu widzów twierdzi, że scena z pingwinem to ich ulubiona scena, ponieważ jest nieoczekiwana, a nawet nieco magiczna. 

Kyrylo, o którym wspomniałem wcześniej, grał jedną z głównych ról w przedstawieniu «Chudy żołnierz». Mówił z ukraińskim akcentem i to pasowało do jego roli. I moim zdaniem nie powinniśmy się zamykać we swoim własnym «kokonie». Jeśli mówimy o akcentach, to wszystko zależy od tego, jak się ich używa w danej roli. 

W teatrze jesteśmy otwarci na ludzi kreatywnych: aktorów, reżyserów, dramaturgów, muzyków, scenografów, wolontariuszy. Możeсie do nas zadzwonić lub wysłać nam swoje CV. Albo po prostu przyjść i opowiedzieć nam o swoich pomysłach. Oczywiście mamy system selekcji i wybieramy coś, co pasuje do repertuaru teatru – coś nowoczesnego, eksperymentalnego i nieszablonowego. 

Ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej, teatr ma dług wobec firmy TAURON, którego nie jest w stanie spłacić samodzielnie. Możesz więc wesprzeć działalność teatru tutaj: 

Latem teatr ma wakacje, ale będzie można odwiedzić wystawy artystyczne czy wziąć udział w warsztatach. Podczas Nocy Teatrów pokazane zostaną 4 spektakle Sceny Supernova – «Znaczył Kapitan», «Pamięć wody», «Biała radość w Harrison» oraz monodram «Irina», pełna informacja tutaj

Artykuł ten można przeczytać również w języku ukraińskim

Niniejsza publikacja została przygotowana przy wsparciu Głównego Komisarza Narodów do spraw uchodźców (UNHCR). Za treść niniejszej publikacji odpowiada wyłącznie UAinKrakow.pl i nie może ona w żaden sposób odzwierciedlać poglądów UNHCR. Więcej informacji o UNHCR i pomocy dostępnej w Polsce: https://help.unhcr.org/poland/uk/.   

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Krakowie — dołącz do kanału na telegram UAinKraków. 

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Warszawie — dołącz do kanału na telegram UAinWarszawa.

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Warszawie — dołącz do kanału na telegram UAinPoznan

Tekst i zdjęcia: Anastasia Oleksiuk

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.