Shopping Cart

Kim jesteśmy

Fundację „Instytut Polska – Ukraina” działa od 2019 roku na rzecz informowania, adaptacji i rzecznictwa ukraińskiej społeczności w Polsce, a także dialogu polsko-ukraińskiego. Głównym projektem organizacji jest portal UAinKrakow.pl, będący jednym z największych ukraińskich mediów w Polsce.  

Co już zrobiliśmy?

Informowanie

Prowadzenie portalu 

Na portalu UAinKrakow.pl regularnie publikujemy artykuły, dotyczące najważniejszych kwestii dla społeczności ukraińskiej w Polsce, takich jak: legalizacja pobytu, zatrudnienie, opieka medyczna, świadczenia społeczne, edukacja i t.d. Tworzymy materiały informacyjne o życiu miejskim w Krakowie oraz o historii, kulturze i współczesności Polski. 

Tłumaczymy skomplikowane kwestii, związane z polsko-ukraińskimi relacjami oraz integracją migrantów w Polsce.

Opisujemy historie sukcesu Ukraińców w Polsce oraz projekty polsko-ukraińskiej współpracy.

Strona ma około 180 tysięcy wyświetleń miesięcznie. Z kolei ogólna liczba subskrybentów w mediach społecznościowych wynosi około 45 tysięcy,

W lutym 2023 roku organizacja uruchomiła również kanały na Telegramie “UAinWarsaw:Ukraińcy w Warszawie” “UAinPoznań:Ukraińcy w Poznaniu”, aby ukraińscy mieszkańcy tych miast również mieli dostęp do niezbędnych dla nich informacji lokalnych w ojczystym języku.

Wsparcie informacyjne akcji i wydarzeń

Udzielamy wsparcie informacyjne rozmaitym  organizacjom pozarządowym oraz instytucjom publicznym.

Byliśmy partnerami informacyjnymi Centrum Wielokulturowego w Krakowie,  Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców,  Ośrodka recepcyjnego dla uchodźców z niepełnosprawnością w Krakowie, prowadzonego przez organizację Mudita, Międzynarodowego Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”, Festiwalu „Art-Piknik”,  akcji przeciwko pełnoskalowej rosyjskiej inwazji w Ukrainie «Razem do zwycięstwa» oraz wielu innych.

W ramach wielu wydarzeń, które wspieraliśmy, zbierano pieniądze na pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy. 

Aktywizacja

Klub debat 

Regularnie prowadzimy spotkania ukraińskojęzycznego klubu dyskusyjnego. Celem projektu jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i krytycznego myślenia uczestników.  

W 2023 roku łącznie odbyło się 12 spotkań, w których wzięło udział około 100 uczestników z Ukrainy. 

Pomoc mieszkaniowa

Realizujemy projekty w dziedzinie wsparcia mieszkaniowego dla uchodxców wojennych z Ukrainy.

Od końca lutego do końca kwietnia 2022 roku wraz z organizacjami Szlachetna Paczka, Zustricz, SalamLab i JCC Kraków otworzyliśmy punkt pomocy „Żyj w Krakowie” przy ul. Radziwiłłowskiej 3. W tym miejscu uchodźcy mogli odpocząć i uzyskać niezbędne informacje. Jednocześnie uruchomiliśmy elektroniczny system przejmowania zgłoszeń od Polaków, którzy byli gotowi  udzielić Ukraińcom schronienia na dłuższy czas. Dzięki temu udało się znaleźć zakwaterowanie dla ponad 3000 ukraińskich rodzin.

W dodatku w latach 2022-2023 wynajmu mieszkań dla rodzin z Ukrainy, które mają dzieci z niepełnosprawnością, a także dla kobiet z wrażliwych grup. 

Stanem na koniec 2023 roku wynajmowaliśmy  łącznie 23 mieszkania. 

Laptopy dla Ukraińców 

Zapewniamy ukraińskim uchodźcom sprzęt, niezbędny dla pracy i nauki.

W 2022 roku byliśmy partnerem akcji „Laptopy dla Ukrainy”. W jego ramach około 1000 Ukraińców, którzy w wyniku wojny trafili do Polski, otrzymało laptopy. 

W 2023 roku Fundacja Instytut Polska-Ukraina po raz drugi zrealizowała projekt mający na celu przekazanie bezpłatnych laptopów Ukraińcom, którzy w wyniku wojny znaleźli się w Polsce. 

Wspólnie z Fundacją „UA Resistance” i „Pallium for Ukraine” przekazaliśmy ukraińskim rodzinom 160 bezpłatnych laptopów. 

Pomoc humanitarna 

Bierzemy udział w projektach, związanych z przekazywaniem pomocy humanitarnej osobom, poszkadowanym w wyniku wojny w Ukrainie. 

W 2023 Fundacja «Instytut Polska-Ukraina»  przekazała  karty paliwowe dla 15 organizacji, które transportowały pomoc humanitarną na Ukrainę. 

W 2022 zakupiliśmy i przekazaliśmy sprzęt medyczny oraz środki higieny i dezynfekcji dla oddziałów opieki paliatywnej, specjalistycznych organizacji pozarządowych oraz poszczególnych rodzin w Ukrainie. Zakupione przez nas koncentratory i generatory są obecnie wykorzystywane przez załogi karetek pogotowia ratunkowego, które ewakuują ciężko chorych pacjentów z rejonów w pobliżu frontu.  

Rzecznictwo 

Badanie potrzeb Ukraińców w Polsce

Pomagamy organizacjom międzynarodowym oraz instytucjom publicznym zrozumieć potrzeby i problemy Ukraińców w Polsce.

W tym celu prowadzimy badania ankietowe na naszych platformach. 

Na przykład we współpracy z UNHCR przeprowadziliśmy badania ankietowe, dotyczące rozwoju umiejętności przedsiębiorczych, uczestnictwa w życiu publicznym, ogrodów społecznych  oraz oferty kulturalnej i edukacyjnej Centrum Integracji Międzykulturowej “Miejsce Otwarte”.

Jednocześnie, wspólnie z Wydziałem Przedsiębiorczości i Innowacji Miasta Krakowa, zbadaliśmy korzystanie przez migrantów z usług Punktu Obsługi Przedsiębiorców. 

Łącznie w ubiegłym roku w naszych ankietowaniach wzięło udział ponad 500 osób

Wpływ na kształtowania polityk lokalnych 

Dbamy o to, żeby potrzeby migrantów w Krakowie były brane pod uwagę w procesie podejmowania decyzji i kształtowania polity lokalnych. 

W 2023 r. Fundacja «Instytut Polska-Ukraina» wraz z Żydowskim Stowarzyszeniem «Czulent»  i Fundacją «Internationaler Bund Polska» wspólnie zrealizowaliśmy projekt, w ramach którego przygotowano rekomendacje dotyczące aktualizacji miejskiego programu «Otwarty Kraków» . 

Celem programu jest uczynienie miasta bardziej inkluzywnym i przyjaznym dla cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. 

Rekomendacje zostały opracowane na podstawie licznych wywiadów, ankiet i spotkań. 

W 2024 roku zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce debatę, poświęconą migracji, wśród kandydatów na stanowisko Prezydenta miasta Krakowa. W niej wzięło udział 6 kluczowych kandydatów, którzy przedstawili swoje pozycje w takich kwestiach, jak: dyskryminacja dzieci migrantów w polskich szkołach, sytuacja migrantów na rynku mieszkaniowym, integracja i td. 

Zaobserwuj nas

Zaobserwuj nasze strony w mediach społecznościowych, aby śledzić naszą działalność.

Fundacja „Instytut Polska Ukraina 

Facebook

LinkedIn

UAinKrakow.pl

Strona internetowa

Facebook

Instagram

Telegram

Kanały na Telegramie dla mieszkańców Warszawy i Poznania

UAinWarsaw

UAinPoznan

Zbiórka pieniędzy dla uchodźców

Fundacja zbiera pieniądze na pomoc uchodźcom, którzy przybywają do Krakowa. Uprzejmie prosimy o wsparcie naszej działalności.

Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Numer konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002

W nazwie przelewu: Darowizna na pomoc Ukrainie

Dla zagranicznych przelewów: PL61 1600 1013 1893 2582 5000 0002

Swift kod: PPABPLPKXXX

Kontakty

Adres e-mail: fundacja.polukr@gmail.com

 

 

 

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.