Shopping Cart

Kim jesteśmy

Kim jesteśmy?

Fundację „Instytut Polska – Ukraina” założono w 2019 roku. Naszym głównym zadaniem jest udzielanie informacji Ukraińcom, którzy mieszkają w Krakowie, oraz pomaganie im w integracji, adaptacji i rozwoju w nowym środowisku. 

Organizacja ma doświadczenie w realizacji projektów finansowanych przez Europejski Korpus Solidarności, Administrację Krakowa i Fundusz Inicjatyw  Obywatelskich.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zaczęliśmy aktywnie pomagać ofiarom wojny, którzy szukają schronienia w naszym mieście. Fundacja „Instytut Polska-Ukraina” jest członkiem Koalicji „Otwarty Kraków”.

Co konkretnie robimy?

 

Udzielanie informacji

Pod egidą fundacji pracuje portal UainKrakow.pl. Strona ma około 250 tysięcy wyświetleń miesięcznie. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach w mieście i w kraju, mówimy, jak zalegalizować pobyt, gdzie znaleźć pracę i opiekę medyczną, jak zdobyć wykształcenie i mieszkanie w Polsce. Ponadto piszemy o lokalnych wydarzeniach i projektach dotyczących współpracy polsko-ukraińskiej. Na naszym portalu Ukraińcy przyjeżdżający do Krakowa mogą znaleźć wszystko, co może im się przydać.

Od początku wojny na stronie regularnie są publikowane informacje o tym, jak można pomóc Ukrainie w Krakowie oraz porady dla osób, które szukają schronienia w Małopolsce.   

Punkt pomocy uchodźcom 

Razem z Salam Lab, Fundacją „Zustricz” , Centrum Wielokulturowym, JCC Kraków i „Szlachetną Paczką” w Krakowie stworzyliśmy Punkt pomocy „Zamieszkaj w Krakowie”, który znajduje się pod adresem: ul. Radziwiłłowska 3  (pomieszczenie udostępnił  życzliwy nam Teatr im. Juliusza Słowackiego). 

Tutaj osoby, które wskutek wojny trafiły do Krakowa,  mogą znaleźć tymczasowy nocleg, coś zjeść, odpocząć i dowiedzieć się wszystkiego, co jest im niezbędne do pobytu w mieście. Ponadto wolontariusze punktu rozpatrują wnioski osób, które zgodziły się przyjąć pod swój dach uchodźców oraz rozlokowują tych, którzy potrzebują schronienia. 

Fundacja brała udział w realizacji projektu do końca kwietnia 2022 roku.

Wspieramy rodziny z ciężko chorymi dziećmi potrzebującymi opieki paliatywnej w Ukrainie i w Polsce

W pierwsze miesiące wojny Fundacja wysyłała  do ukraińskich oddziałów paliatywnych oraz do organizacji społecznych leki i inne rodzaje pomocy humanitarnej. Oprócz tego pomagała rodzinom z ciężko chorymi dziećmi, które wskutek wojny znalazły się w Krakowie i innych miastach Polski, w przekroczeniu granicy, adaptacji w nowym miejscu oraz zaspokajaniu  innych podstawowych potrzeb. 

Oświata i kultura

Organizujemy warsztaty i zajęcia dla migrantów. Podczas rozmaitych zajęć mogą odkryć swój potencjał twórczy i przedsiębiorczy oraz poznać możliwości rozwoju osobistego w Polsce.  

Oprócz tego portal UAinKrakow.pl jest partnerem informacyjnym licznych wydarzeń kulturalnych,  w szczególności Festiwalu „Art-Piknik” i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”.

 

Wsparcie informacyjne

Fundacja „Instytut Polska –Ukraina” udziela wsparcia informacyjnego wielu innym organizacjom społecznym oraz instytucjom miejskim. W szczególności tłumaczymy i redagujemy ich teksty skierowane do odbiorców ukraińskojęzycznych. 

Ponadto, jako partner Centrum Wielokulturowego w Krakowie, pomagamy mu w komunikacji w sieciach społecznościowych.

 

Zbiórka pieniędzy dla uchodźców

Fundacja zbiera pieniądze na pomoc uchodźcom, którzy przybywają do Krakowa. Uprzejmie prosimy o wsparcie naszej działalności.

Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Numer konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002

W nazwie przelewu: Darowizna na pomoc Ukrainie

Dla zagranicznych przelewów: PL61 1600 1013 1893 2582 5000 0002

Swift kod: PPABPLPKXXX

KRS:0000774880

NIP:6762562662

REGON: 382728122

 

Kontakty i media społecznościowe 

Adres e-mail: fundacja.polukr@gmail.com

 fundacja@uainkrakow.pl

Facebook

Instagram

 

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.