Shopping Cart

Jak wyglądał świąteczny kiermasz w Krakowie

 10 grudnia w Krakowie odbył się świąteczny kiermasz rękodzieła. Wydarzenie zostało zorganizowane przez UNHCR wraz z partnerskimi organizacjami pozarządowymi. UAinKrakow.pl relacjonuje przeieg wydarzenia. 

Jak zostali wybrani uczestnicy

Wydarzenie odbyło się już po raz drugi. Impreza ma charakter integracyjny, dlatego zaproszono uczestników zarówno z Ukrainy, jak i z Polski. W tym roku chęć udziału zgłosiło ponad 70 rękodzielniczek. Jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, na której mogły zaprezentować swoje wyroby, organizatorzy musieli wybrać spośród wszystkich chętnych.

«Dziś na kiermaszu można zobaczyć prace 46 rękodzielniczek. Odbyła się wstępna rejestracja. Ludzie przesyłali nam swoje wyroby. Ocenialiśmy, czy pasują do tematyki kiermaszu i zapraszaliśmy te, których rękodzieło kojarzy się z Bożym Narodzeniem», —   mówi Elina Kostina, przedstawicielka UNHCR.

Targi mają na celu integrację ukraińskich rzemieślniczek z polskim środowiskiem „zawodowym” i zapewnienie im bezpłatnej platformy do prezentacji swoich produktów. Nie każdy może zapłacić za udział w tradycyjnym jarmarku, który odbywa się na głównym placu miasta, ale dla rękodzielniczek wystawienie swoich produktów jest bardzo ważne. Dla nich jest to nie tylko okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, ale także do zademonstrowania swojej kreatywności szerokiej publiczności.

Świąteczne wypieki od pani Ioanny z Odesy

Ioanna przyjechała do Krakowa z Odesy. Przez 29 lat pracowała tam jako nauczycielka w szkole podstawowej. W Polsce nie mogła znaleźć pracy w swoim zawodzie. Od dwóch lat robi więc to, co kocha, a mianowicie:  piecze świąteczne wypieki. Już drugi rok sprzedaje je na Krakowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, organizowanym przez UNHCR.

«W zeszłym roku bardzo mi się tutaj spodobały organizacja, uczestnicy i atmosfera. W zeszłym roku mój mąż pomagał mi je piec i sprzedawać, ale w tym roku wszystko zrobiłam sama. Upiekłam świąteczne pierniki na choinkę i udekorowałam ukraińskie, „patriotyczne” pierniki w kolorach naszej flagi” – mówi Ioanna Ilchenko.

Ręcznie robione mydło w postaci mandarynek, szyszek, śnieżynek

Larysa Lytvyn pochodzi z Kijowa. Od trzech lat interesuje się produkcją mydła. To jej hobby, którym zajmuje się w wolnym czasie. Mówi, że jest bardzo szczęśliwa, że wzięła udział w Krakowskich Targach Rękodzieła.

«To moje pierwsze targi w życiu. Chociaż od wielu lat zajmuję się różnymi rękodziełami. Specjalnie na te targi zrobiłam mydło, które będzie idealnie pasowało do noworocznego i świątecznego wnętrza», —   mówi Larysa.

Pachnące wieńce bożonarodzeniowe

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym Yana Tsapuk zaprezentowała wieńce bożonarodzeniowe, które robi co roku. Mówi, że każdy z nich jest wyjątkowy, ponieważ nigdy nie robi takiego samego. Mogą być używane zarówno do dekoracji stołów, jak i drzwi.

«Specjalnie na targi zrobiłam 12 wieńców. Składają się z trzech rodzajów roślin: świerku, jemioły i eukaliptusa, które są bardzo pachnące. To moje hobby od 7 lat. Zaczęłam to robić jeszcze w Ukrainie. Robiłam wieńce bożonarodzeniowe dla moich przyjaciół jako prezenty i na kiermasze charytatywne» , —  mówi Yana, rękodzielniczka.

Nie tylko rękodzieło bożonarodzeniowe

Oprócz ręcznie robionych mydeł, wieńców bożonarodzeniowych i świątecznych wypieków, na kiermaszu można było znaleźć szeroki wybór ekskluzywnych dzianin, biżuterii w stylu etnicznym, malowanych toreb ekologicznych, pamiątek i ozdób choinkowych. Na kiermaszu znajdował się również punkt informacyjny, w którym odwiedzający mogli dowiedzieć się o usługach i działalności Centrum Pomocy Prawnej Haliny Nieć i „Voice Amplified”. Gości zabawiali podopieczni pracowni twórczych Fundacji Zustricz – zespół dziecięcy pod kierunkiem Galiny Kozar oraz dziecięca grupa teatralna „New Day”, które śpiewali ukraińskie piosenki i przedstawiali scenki.

Artykuł ten można przeczytać również w języku ukraińskim

Ta publikacja została przygotowana przy wsparciu Biura Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Za treść tej publikacji odpowiada wyłącznie redakcja UAinKrakow.pl i w żadnym wypadku nie można jej uważać za odzwierciedlenie poglądów UNHCR. Więcej informacji o UNHCR i pomocy dostępnej w Polsce: https://help.unhcr.org/poland/uk/https://help.unhcr.org/poland/uk/https://help.unhcr.org/poland/uk/ 

 

Tekst i zdjęcia: Luda Lutycka

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Krakowie — dołącz do kanału na telegram UAinKraków. 

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Warszawie — dołącz do kanału na telegram UAinWarszawa.

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Warszawie — dołącz do kanału na telegram UAinPoznan

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.