Shopping Cart

Aktywiści domagali się odwołania koncertu, który miał się odbyć na terenie AGH.Uczelnia odwołała występ.

Przedstawiciele polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych wysłali list do władz AGH z apelem o odwołanie koncertu rosyjskiego zespołu  «Arkona», który miał się odbyć w Klubie  «Studio», prowadzonym przez Fundację Studentów i Absolwentów AGH «ACADEMICA». W odpowiedzi na list  Prezes organizacji Łukasz Jura odpowiedział, że wydarzenie nie odbędzie się na ich terenie. 

 UAinKrakow.pl opowiada szczegółowo o sytuacji

Apel aktywistów o odwołanie koncertu 

W Krakowie 5 października odbędzie się koncert kilku zespołów, grających black metal, w ramach trasy «BLACK PILGRIMAGE TOUR 2023». Wśród nich, między innymi, polski zespół «BATUSHKĄ» oraz zespół  Arkona, którego członkowie nadal mieszkają  i wystęoują w Rosji.  Zapowiedziano, że koncert odbędzie się w Klubie «Studio», prowadzonym przez Fundację Studentów i Absolwentów AGH «ACADEMICA»

W odpowiedzi na zapowiedź koncertu  około 20 działaczy społecznych z Polski i Ukrainy  wysłali list do rektora  Prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa oraz Prezesa Fundacji  Studentów i Absolwentów AGH «ACADEMICA» Łukasza Jury z apelem o odwołanie koncertu.

Poniżej publikujemy treść listu:

«Szanowni Państwo,

Reprezentujemy organizacje pozarządowe, które wspierają Ukrainę w jej bohaterskiej walce z rosyjskim najeźdźcą. Dowiedzieliśmy się, że 5 października na terenie AGH w Krakowie na zaproszenie władz uczelni oraz Fundacji Studentów i Absolwentów AGH, odbędzie się koncert “BLACK PILGRIMAGE TOUR 2023” polskiego zespołu BATUSHKA  oraz rosyjskiego zespołu ARKONA. Jesteśmy zbulwersowani taką decyzją. 

Rosyjska kultura ma swoje miejsce w dorobku kulturowym świata. Nic nie zagraża jej istnieniu. Władze Federacji czyniły i będą czynić wysiłki, żeby ją propagować bo jest ona częścią jej strategii usprawiedliwiania zbrodni. To jest  zasadniczy problem.

W marcu 2022 roku w walkach pod Kijowem zginął Dmytro, wiolonczelista polsko-ukraińskiego zespołu Taraka. Miał zaledwie 28 lat. Grupa stworzyła piosenkę pod wymownym tytułem «Podaj rękę Ukrainie». 

W lipcu tego samego roku, podczas bombardowania obiektów cywilnych w Winnicy zginął Żenia, jeden z muzyków zespołu ukraińskiej wokalistki Roxolany. Inni zostali ranni. 

W kwietniu roku bieżącego pod Kramatorskiem poległ Kostiantyn Starovytskyi, muzyk i dyrygent Opery Kijowskiej. Miał lat 41. Zgłosił się na front w pierwszych dniach wojny.

Ta lista jest oczywiście o wiele dłuższa. To byli wszystko młodzi ludzie, którym odebrano szansę wniesienia wkładu w rozwój rodzimej kultury. Ich śmierć jest nie tylko tragedią dla rodzin i bliskich, ale też stratą dla dorobku narodu ukraińskiego.

Dlatego dopóki trwa ta bestialska wojna, zapraszanie do Polski rosyjskich zespołów może być odebrane jako brak wrażliwości i solidarności z walczącym narodem ukraińskim oraz poparcie dla agresora. Owszem są rosyjskie zespoły, które koncertują wyłącznie na Zachodzie i w sposób jednoznaczny potępiły agresję Rosji na Ukrainę. Grupa Arkona jednak do takich nie należy. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa od 2014 roku, pełnowymiarowa – od 2022. Zespół Arkona do tej pory nie potępił ludobójczej polityki Kremla. 23 września mają zaplanowany występ w Moskwie. A potem przyjadą do Polski. Z jakim przesłaniem? Z pozdrowieniami od moskwiczan wspierających swego prezydenta? Rosyjskie rakiety zabijają Ukraińców, ale zabijają także szacunek do kultury, która pozwala te rakiety odpalać. Nie wolno nam relatywizować odpowiedzialności za zbrodnie».

Wśród osób, które podpisały list, są między innymi: Natalia Panczenko – Prezes Fundacji «Stand with Ukraine» , Olha Menko – Prezes Fundacji «Instytut Polska-Ukraina»  i założycielka  portalu UAinKrakow.pl, Mirosław Skórka – Prezes Związku Ukraińców w Polsce, Kamil Wójcik i Adam Fotek prezesi «Fundacji z rąk do rąk», Dominik Gąsiorowski, założyciel Ogólnopolskiego bojkotu Leroy Merlin oraz inni.

Na list odpowiedział  Prezes Fundacji  Studentów i Absolwentów AGH «ACADEMICA» Łukasz Jura.  Poinformował, że podjęto decyzję o odwołaniu koncertu na terenie uczelni. Jednocześnie zwrócił uwagę, że  anu Fundacji  Studentów i Absolwentów AGH «ACADEMICA» ani władze uczelni nie zapraszali rosyjskiego  zespołu. Według niego, zespół «ARKONA» został zaproszony przez zespół  «BATUSHKA»  oraz agencję, organizującą trasę w całej Europie.

Z kolei, 4 października pojawiła się oficjalna informacja na stronie Klubu «Studio» o tym, że występ zespołu «Arkona» nie odbędzie się. 

 

Reakcja w mediach społecznościowych

Jednym z pierwszych na wystę rosyjskiego zespołu zwrócił uwagę  reżyser i scenarzysta Bartosz Blaschke, który napisał na swoim profilu na  Facebooku:

«Pomysły AGH na wyrażanie solidarności z narodem ukraińskim czasami mnie zaskakują.

Otóż 5 października rosyjska grupa ARKONA grająca pogański metal zagra koncert na terenie uczelni. Myślę sobie, może są antyputinowski i odcinają się od Rosji, ale patrzę, że zespół przyleci tutaj – na zaproszenie Fundacji Studentów i Absolwentów AGH – z Moskwy gdzie daje koncert 23 września».

Później ten wpis na swoim profilu udostępnił ukraińska aktywistka Natalia Panczenko.

Początkowa reakcja AGH

Już 18 września portal UAinKrakow.pl zapytał przedstawicieli Klubu «Studio» oraz uczelni, czy wiedzą, że członkowie zespołu w dalszym ciągu mieszkają w  Rosji i tam koncertują, co oznacza, że ​​płacą podatki do rosyjskiego budżetu,  z  którego finansowana wojna w  Ukrainie.

20 września na nasze pytania odpowiedziała pracownica Centrum Komunikacji i Marketingu Olga Kushneruk. Podkreśliła, że ​​koncert jest częścią międzynarodowej trasy organizowanej  przez The Flaming Arts Agency.

«Arkona nie jest główną gwiazdą, tylko gra przed zespołem Batushka, który jest headlinerem. Zanim koncert został zaakceptowany przez osoby odpowiedzialne za organizację koncertu w Klubie Studio, dokonane zostało rozeznanie, czy nie jest to zespół popierający politykę Putina i jego rządu. Trasa, której częścią jest koncert odbywający się w Klubie Studio nie przebiega przez Rosję. Co więcej – trasa, której częścią jest koncert to międzynarodowa trasa realizowana w dużych miastach Europy, tworzona przez wielu promotorów, więc gdyby cokolwiek było na rzeczy w kwestii poglądów członków zespołu, nie podjęliby się organizacji tego koncertu w Europie», — czytamy w mailu 

Co wiadomo o zespole «ARKONA» 

Wiadomo, że członkowie zespołu mieszkają i grają koncerty w Rosji oraz regularnie udzielają wywiadów rosyjskim mediom. Jeden z ostatnich został udzielony  19 września, ale w rozmowie nie ma żadnej wzmianki o wojnie w Ukrainie. Ponadto koncert zespołu  w Moskwie odbył sie 23 września, a 22 lipca zespół wystąpił na jednym z rosyjskich festiwali, którego partnerem są władze  obwodu twerskiego.

Redakcja UAinKrakow.pl nie znalazła na profilach zespołu w mediach społecznościowych bezpośredniego publicznego potępienia rosyjskiej agresji i wsparcia dla Ukrainy. Jednak w odpowiedzi na naszego maila otrzymaliśmy od przedstawicielki AGH link do oświadczenia wokalistki z 3 marca 2022 roku na Facebooku.

W tekście po angielsku pisze:

 «Jak sobie poradzić z faktem, że miasto moich przodków jest już w połowie zrujnowane, mój brat może zginąć w obronie swojej ziemi, a bomba może w każdej chwili spaść na głowę mojego siostrzeńca? chwila?!…Jak mam się odnieść do faktu, że teraz cały świat jest o krok od globalnej zagłady? Jak mogę czuć, że nasze obecne, ciągłe rozmowy z moimi dziećmi dotyczą tego, jak ukryć się przed bombą atomową?! Przeklinam wszystkich, którzy rozpoczęli ten horror na ziemi».

Na pytanie, czy były jakieś skargi dotyczące koncertu w AGH, odpowiedziała, że ​​dotychczas nie zgłoszono żadnych. Zaznaczyli jednak, że jeśli takowe wystąpią, «rozważanych jest kilka scenariuszy».

W zeszłym roku w Klubie Studio miał wystąpić inny rosyjski zespół Little Big, jednak koncert w Krakowie został odwołany ze względu na naciski opinii publicznej.

Tekst: Anastasia Oleksiuk
Zdjęcie tytułowe: z Wikipedii, autor: Mariankagh.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0

 

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.