Shopping Cart

Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć tymczasowe zakwaterowanie w Krakowie

Redakcja UAinKrakow.pl zebrała aktualne adresy hostelów i ośrodków, w których uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć tymczasowe schronienie lub poprosić o pomoc w znalezieniu stałego zakwaterowania. 

 

Całodobowy hostel dla uchodźczyń   

Adresy: Fundacja Wolno Nam, ul. Piłsudskiego 11, ul. Puszkarska 7G, ul. Kamieńskiego 11 

Fundacja przyjmuje ukraińskich uchodźczyń od lutego ubiegłego roku. Dwa hostele dysponują pokojami wieloosobowymi, kuchnią i wspólną łazienką. W centrum handlowym Bonarka City otwarty jest hostel interwencyjny, w którym ludzie mogą przenocować, otrzymać jedzenie i pomoc w znalezieniu stałego mieszkania i pracy. 

Aby się zarejestrować, należy posiadać dokument tożsamości: paszport, numer PESEL, akt urodzenia itp. Hostele nie oferują zakwaterowania dla mężczyzn i nie akceptują zwierząt.

Aby uzyskać informacje o dostępnych miejscach, należy zadzwonić pod nr telefonu +48 797 826 249 lub +48 694 419 512.

Hostel «Wolontariat 4 peron»  

Adres: Fundacja Kalina, ul. Szewska 21/LU6

Hostel jest przeznaczony dla 25 osób, z sypialniami dla czterech lub dziesięciu osób, łazienką, wspólną kuchnią i kącikiem dla dzieci. Pierwszeństwo mają osoby, które po raz pierwszy przekroczyły granicę z Polską — dla nich zawsze dostępnych jest 10-15 łóżek. Mogą oni przebywać w ośrodku do trzech miesięcy bez ponoszenia opłat. Wszyscy mieszkańcy mają zapewnione wyżywienie i środki higieniczne.

Punkt stwierdza, że zakwaterowanie nie jest odpowiednie dla emerytów lub osób niepełnosprawnych, ponieważ znajduje się na trzecim piętrze w budynku bez windy. Aby się zarejestrować, należy wypełnić kwestionariusz, podać swoje dane i plany dotyczące przyszłego zakwaterowania. 

W razie potrzeby uchodźców mogą zabrać samochodem i pomóc z artykułami higienicznymi i żywnością potrzebującym. Więcej informacji i rezerwacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 664 202 240, adresem e-mail hostel-reception@kalina-krakow.ngo lub w Тelegram, What’sApp чи Viber. 

Darmowe zakwaterowanie w Krakowie przez kilka miesięcy

Adresy: Fundacja Zero Camps, ul. Rynek Głowny 7, ul. Rynek Kleparaski 4

Dwa hostele dla uchodźców z Ukrainy przeznaczone są dla 45 i 48 osób. Są one wyposażone we wspólne i prywatne sypialnie, szafy i półki do przechowywania rzeczy osobistych, plac zabaw dla dzieci i wspólną kuchnię, jedna z których zainspirowała do zatrudnienia uchodźczyń w restauracji Ciepło.

Osoby, które dopiero przyjechały do Polski, mogą otrzymać bezpłatne zakwaterowanie przez 120 dni, po czym będą musiały za nie zapłacić. Będą również świadczenia dla matek z niemowlętami, emerytów i osób niepełnosprawnych.

Do rejestracji wymagany jest numer PESEL. Więcej informacji na temat dostępności miejsc można uzyskać pod numerem telefonu: +48 536 888 915. 

Mieszkania dla osób niepełnosprawnych 

Adres: Stowarzyszenie Mudita, ul. Na Zakolu Wisły 12A 

28-osobowy mini-hostel oferuje zakwaterowanie na okres do 30 dni dla osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin. Pomagają im znaleźć stałe zakwaterowanie poza Krakowem lub w innych miastach. Do zameldowania potrzebny jest paszport, numer PESEL oraz dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Jeśli osoba jest chora, ale nie ma na to potwierdzenia, może skontaktować się z koordynatorem, a jej sytuacja zostanie rozpatrzona indywidualnie w ciągu godziny. Numer, pod którym można uzyskać więcej informacji: +48 602 248 237. 

Mieszkania dla osób niepełnosprawnych, starszych i kobiet z dziećmi 

Adres: Armada Clinic, ul. Topografów 11

Placówka dysponuje miejscami dla ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnością I lub II stopnia. Mają zapewnione wyżywienie, całodobową opiekę, zajęcia rehabilitacyjne i badania w specjalistycznych klinikach. Indywidualne zakwaterowanie i wyżywienie zapewnione jest także emerytom i matkom z dziećmi. Długość pobytu jest nieograniczona, istnieje możliwość pobytu bezpłatnego.

Zgłoszenia można składać, dzwoniąc pod numerem +48 502 233 238. 

Więcej informacji na temat wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych można uzyskać w miejskim centrum informacji społecznej pod numerem +28 731 349 699 od 9:00 do 17:00. 

Punkt pomocy w znalezieniu zakwaterowania 

Adres: Salam Lab, ul. Radziwiłłowska 3 

Od początku inwazji na pełną skalę ośrodek zapewnia pomoc w znalezieniu zakwaterowania i wsparcie informacyjne. Obecnie w ośrodku poszukują zakwaterowanie w okolicach Krakowa lub w małych miejscowościach na terenie województwa małopolskiego na okres do trzech miesięcy.

Aby rozpocząć poszukiwania, należy wypełnić kwestionariusz lub napisać list na adres e-mail: accommodation@salamlab. Następnie z użytkownikiem skontaktuje się konsultant mówiący po ukraińsku, angielsku lub polsku. Punkt jest czynny w dni powszednie od 9:00 do 19:00, więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: +48 12 323 66 20. 

Ten tekst można przeczytać również w języku ukraińskim tutaj.

Zdjęcie: Unsplash

Tekst: Anastasiia Oleksiuk

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.