Shopping Cart

Ask Me Anything: jak Ukrainki tworzą spotkania integracyjne w Krakowie

Liudmyla Radyk i Tetiana Kyryliuk organizują wieczory charytatywne, mistrzowskie kursy florystyczne i wydarzenia networkingowe.

Spotkałyśmy się na letnim tarasie w pobliżu Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w porze lunchu. Tanya i Lyuda nie miały zbyt wiele czasu na rozmowę, ponieważ przygotowywały się do imprezy charytatywnej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Miało to być największe wydarzenie ich społeczności «Ask Me Anything», która organizuje imprezy integracyjne od czerwca 2023 roku. Dziewczyny mówią, że w Polsce jest wiele wydarzeń dla Ukraińców, ale brakuje typowo integracyjnych. Postawiły więc sobie ambitny cel, aby to naprawić.

UAinKrakow.pl informuje o wydarzeniach organizowanych przez ukraińskie dziewczyny i o tym, do kogo są one skierowane

Networking dla ekspatów

Lyudmyla jest fotografką, która mieszka w Krakowie od 9 lat. Twierdzi, że w środowisku artystycznym czuje się jak ryba w wodzie. Początki jej życia w Krakowie nie były jednak łatwe. Przez dwa lata Lyudmyla borykała się z barierą językową.

Punktem zwrotnym w jej życiu w Polsce był wolontariat w ramach projektu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Dał jej możliwość poznania ciekawych ludzi i znalezienia możliwości rozwoju zawodowego. Tak właśnie działa networking. Liudmyla postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie integracji, aby pomóc innym.

Dwa razy w miesiącu «Ask Me Anything» organizuje w Krakowie spotkania dla ekspatów pod nazwą Talk&Friends. Organizatorzy podkreślają, że nie są to spotkania tylko dla Ukraińców. Ludzie różnych narodowości i zawodów przychodzą, by się poznać, opowiedzieć o sobie, znaleźć przyjaciół lub nawiązać kontakty zawodowe. W kameralnej atmosferze mogą swobodnie porozmawiać i poćwiczyć języki obce. Lyudmyla zazwyczaj sugeruje tematy do rozmowy.

„Na tych spotkaniach jestem prowadzącą. Obserwuję, jak ludzie się komunikują. Jeśli dobrze sobie radzą, nie wtrącam się, przyglądam się sytuacji. Zawsze mam plan spotkania, ale mogę się go nie trzymać. Jeśli widzę, że niektórzy uczestnicy mają trudności z poznaniem się i komunikacją, pomagam im: sugeruję temat, wektor, daję im zadania teatralne, aby ich rozruszać. Czasami proponuję też różne gry i interakcje. Ale tylko wtedy, gdy uczestnicy tego potrzebują” — mówi Liudmyla.

Format Talk&Friends pomaga połączyć ludzi, których łączy coś wspólnego pod względem doświadczenia zawodowego i spojrzenia na życie. Tak więc dla niektórych osób wydarzenie nie kończy się na „części oficjalnej”. Po spotkaniu wszyscy wychodzą na koktajle i karaoke, wymieniają się kontaktami, kontynuują komunikację i wspólnie zwiedzają zabytki Krakowa.

Mistrzowskie kursy florystyczne

Tetiana przyjechała do Krakowa po wybuchu wojny na Ukrainie. W Kijowie organizowała wydarzenia w Małej Akademii Nauk, ale w Krakowie początkowo brakowało jej społeczności, w której mogłaby spędzać czas w ciekawy i pożyteczny sposób.

«Najpierw z powodu COVID, a potem z powodu wojny wiele osób zamknęło się w swoich domach jak w jakiejś skorupie. A im dłużej jest się w tej skorupie, tym trudniej się z niej wydostać. Zdałam sobie sprawę, jakie to trudne. Chciałam wyjść z tej skorupy w Krakowie. Zaczęłam szukać jakichś wydarzeń, ale nie znalazłam żadnego, które by mnie zainteresowało. Spotkałam w przestrzeni artystycznej Ludę, która podobnie jak ja ma mnóstwo pomysłów i pomyślałyśmy: Dlaczego same nie stworzymy takich wydarzeń?» — mówi Tetiana.

Tak narodził się pomysł warsztatów florystycznych «Blooms & Melodies». Każde warsztaty są związane z jakąś muzyczną tematyką, a podczas niektórych można też posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu różnych artystów. Pierwszym wydarzeniem w tym cyklu były warsztaty z okazji Dnia Iwana Kupały, podczas których uczestnicy mogli wyplatać wianki z okazji tego święta. 

Wydarzenie charytatywne poświęcone Dniu Niepodległości Ukrainy

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy «Ask Me Anything» zorganizowało imprezę charytatywną z piosenkami ukraińskich artystów i pokazem filmu dokumentalnego «Ukraїner. The Movie». Podczas wydarzenia zebrano ponad 36 000 UAH dla organizacji Blood Agents. W spotkaniu wzięło udział prawie 100 gości.

Aktualnie Tetiana i Liudmyla szukają przestrzeni do rozwoju swojej działalności. Twierdzą, że póki ich działalność nie ma charakteru komercyjnego, to nie zarabiają na organizowanych przez siebie imprezach, a opłaty za wstęp w całości przeznaczają na wynajem lokalu i napoje dla gości. Zaznaczają, że najchętniej współpracują przy organizacji imprez z lokalami zatrudniającymi Ukraińców.

O wszystkich wydarzeniach «Ask Me Anything» można poczytać na ich stronie na Facebooku.  Liudmyla i Tetiana zapraszają na swoje wydarzenia wszystkich, którzy szukają dobrego towarzystwa, z którym można miło spędzić czas, chcą nawiązywać kontakty biznesowe i realizować swoje kreatywne pomysły.

Ta publikacja została przygotowana przy wsparciu Biura Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Za treść tej publikacji odpowiada wyłącznie redakcja UAinKrakow.pl i w żadnym wypadku nie można jej uważać za odzwierciedlenie poglądów UNHCR. Więcej informacji o UNHCR i pomocy dostępnej w Polsce: https://help.unhcr.org/poland/uk/ 

Artykuł ten można przeczytać również w języku ukraińskim lub angielskim

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Krakowie — dołącz do kanału na telegram UAinKraków. 

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Warszawie — dołącz do kanału na telegram UAinWarszawa.

Jako pierwsi przekazujemy wieści dla Ukraińców w Warszawie — dołącz do kanału na telegram UAinPoznan

Tekst: Liuda Lutytska

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.