Shopping Cart

W Krakowie można zobaczyć wystawę “To nie jest wycieczka”. Koszty ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na pomoc Ukrainie

W środę, 29 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “To nie jest wycieczka”, będącej wydarzeniem towarzyszącym zbiórce, celem której  jest  zebranie 4000 śpiworów, karimat i powerbanków. Dary zostaną wysłane do miejscowości w Ukrainie, które są położone w pobliżu linii frontu. 

O tytule wystawy

Wystawa ma taką samą nazwę jak zbiórka, zorganizowana przez Koalicję “Otwarty Kraków” przy wsparciu Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Miasta Krakowa oraz Fundacji “Otwarty Świat”. Inicjatorami zbiórki są Fundacja Instytut Polska-Ukraina, Fundacja Widowisk Masowych, Fundacja Aktywna Integracja i Misja Słowiańska w Europie. 

Śpiwory, karimaty i powerbanki zwykle kojarzą się z podróżą lub wycieczką. Z kolei obecnie, kiedy w Ukrainie nie ma prądu i ogrzewania te rzeczy pomagają przetrwać noc” — opowiada Olha Menko, prezes  Fundacji “Instytut Polska-Ukraina” oraz założycielka portalu UAinKrakow.pl.

“Mam znajomą, która pracuje jako nauczycielka. Nie posiada powerbanku, więc kiedy są przerwy w dostawach prądu, nawet nie ma możliwość aby poinformować bliskich, że żyje” — dodaje Olha Menko.

Nija Nikel – pomysłodawczyni wystawy

Pomysłodawczynią wystawy jest Niya Nikel — aktywistka z Kijowa, która ma ogromne doświadczenie w pracy w dziedzinie kultury. Po 24 lutego przyjechała do Krakowa, gdzie kontynuuje swoją działalność społeczną.

Ciemny pokój z jasnymi zdjęciami

“Proszę wszystkich o przygotowanie latarek, bo tam jest ciemno. Właśnie tak teraz jest w Ukrainie. Zobaczą Państwo zdjęcia w ramach okiennych. Chcielibyśmy, żeby Państwo spojrzeli do tych okien, ponieważ równolegle z wojną w Ukrainie toczy się zwykłe życie. Ludzie piją kawę, wino, działają ukraińskie przedsiębiorstwa” — opowiada Olha Menko na początku prezentacji.

“Tutaj nie ma przypadkowych zdjęć. Wszystkie zostały wybrane spośród tysięcy, które otrzymaliśmy w trakcie otwartego konkursu. Na wystawie prezentujemy 203 zdjęcia, wykonane przez 22 fotografów z Ukrainy” — zaznacza Nija Nikel. 

Wystawę należy oglądać z latarką. Wśród zdjęć można zobaczyć dzieła o różnym charakterze: zarówno te pokazujące odeskie plaże, kwiaty czy dziecięcy uśmiech, jak i te demonstrujące budynki zniszczone przez rosyjskie rakiety.

“Większość dzieł, które wysłałam do projektu są dla mnie bardzo osobiste. Na tych zdjęciach są moi bliscy. Wojna nauczyła mnie doceniać momenty. Dlatego wybrałam na wystawę zdjęcia pokazujące życie, miłość oraz emocje, które chce się doświadczać znów i znów” — opowiada fotografka Oksana Kushnir, zdjęcia której między innymi są zaprezentowane na wystawie.

Ze słów Niji Nikel wynika, że wśród eksponatów wystawy są unikatowe zdjęcia zrobione w trakcie okupacji Buczy, które autor robił, ryzykując swoje życie. Poza tym można zobaczyć zdjęcie obrusa, który znajdował się w budynku babci fotografki i został zniszczony w trakcie ostrzałów. 

“Najmłodszą fotografką jest dziewczynka, która ma 9 lat i pochodzi z Czernichowa. Najstarszy twórca ma 59 lat. Jest przesiedleńcem z Krymu. Dopiero dwa miesiące przed agresją rosyjską przeprowadził się do Kijowa, ponieważ wcześniej zbierał pieniądze na własne mieszkanie. Przez Rosjan już po raz drugi był zmuszony do opuszczenia własnego domu” — mówi Nija Nikel.

Kulminacją wydarzenia była degustacja wina znanego ukraińskiego producenta “Biologist”, która miała na celu pokazanie, że ukraińskie biznesy działają bez względu na wojnę.

Jak zobaczyć wystawę?

Wystawę można obejrzeć do 13 grudnia w godzinach 17:00-20:00 w barze “Prawda” na ulicy Świętej Agnieszki 1. Wstęp: darowizna (minimum 30 zł).

Wszystkie środki zostaną przekazane na zakup śpiworów, karimat i powerbanków. 

Wesprzeć zbiórkę można również przynosząc dary do wybranych miejsc

  • UkrArtHub, ul.Garbarska 2 (od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 18:00);
  • Misja Słowiańska w Europie, ul. Berka Joselewicza 21/2 (od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 18:00).

Można również pomóc, wysyłając przelew: 

  • Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina
  • Numer konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002
  • W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na wsparcie zbiórki „To nie jest wycieczka”

Dodatkowe informacje o wystawie oraz pełna lista artystów znajdują się pod linkiem.

Tekst i zdjęcia: Olena Leonova

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.