Shopping Cart

Rok inwazji na pełną skalę: wyniki prac Fundacji Instytut Polska-Ukraina 

W piątek, 24 lutego, mija rok od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Przez ten czas Fundacja Instytut Polska-Ukraina, pod egidą której działa portal UAinKrakow.pl, zrealizowała wiele projektów, które pomogły Ukraińcom dotkniętym wojną. Dziś dzielimy się z  wynikami naszej pracy.

Punkt pomocy „Żyj w Krakowie”

25 lutego wraz z organizacjami Szlachetna Paczka, Zustricz, SalamLab i JCC Kraków otworzyliśmy punkt pomocy „Żyj w Krakowie” przy ul. Radziwiłłowskiej 3. 

W tym miejscu uchodźcy mogli odpocząć i uzyskać niezbędne informacje, podczas gdy wolontariusze rozpatrywali wnioski od polskich rodzin, które były gotowe udzielić Ukraińcom schronienia na dłuższy czas. W sumie w Krakowie znaleźliśmy zakwaterowanie dla ponad 3000 rodzin. 

Opieka paliatywna

Pomagamy dzieciom z nieuleczalnymi chorobami i ich rodzinom. Fundacja Instytut Polska-Ukraina zorganizowała ich ewakuację z Ukrainy i zaopiekowała się tymi rodzinami w Polsce, wspierając je w znalezieniu zakwaterowania, tłumaczeniu dokumentów, uzyskaniu świadczeń medycznych i zaspokajaniu innych potrzeb.

Ponadto, nasza organizacja zakupiła i przekazała sprzęt medyczny oraz środki higieny i dezynfekcji dla oddziałów opieki paliatywnej, specjalistycznych organizacji pozarządowych oraz poszczególnych rodzin w Ukrainie.

Zakupione przez nas koncentratory i generatory są obecnie wykorzystywane przez załogi karetek pogotowia ratunkowego, które ewakuują ciężko chorych pacjentów z rejonów w pobliżu frontu. 

Pomoc osobom z niepełnosprawnością

Fundacja Instytut Polska-Ukraina jest partnerem ośrodka recepcyjnego dla uchodźców z niepełnosprawnością w Krakowie, mieszczącego się przy ul. Ujastek 7, prowadzonego przez organizację Mudita. Zakupiliśmy łóżka dla osób z niepełnosprawnościami, które nie są szkodliwe dla zdrowia i poprawiają jakość snu. Fundacja rozpowszechniała również informacje o ośrodku, aby jak najwięcej osób mogło otrzymać tam pomoc.

Z kolei zespół UAinKrakow.pl wydał projekt medialny „Między innymi” poświęcony uchodźcom z niepełnosprawnościami oraz rodzinom, które ewakuowały się do Krakowa z powodu wojny i opiekują się dziećmi z niepełnosprawnościami. Teksty opublikowane w ramach projektu zostały również przetłumaczone na język polski i opublikowane na jednym z największych polskich portali “Onet.pl”.

Portal internetowy

Głównym projektem naszej fundacji pozostaje portal UAinKrakow.pl. Od początku wojny na pełną skalę opublikowaliśmy na nim około 2500 artykułów, które przeczytało ponad 1,3 mln osób.

Teksty te pomagają zarówno stałym mieszkańcom Krakowa, jak i tym, którzy w wyniku wojny musieli się tu przenieść. Poruszaliśmy takie tematy jak zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna, nauka języka polskiego, życie kulturalne, prowadzenie działalności gospodarczej, zmiany w prawie, świadczenia socjalne i inne. Zbieraliśmy i rozpowszechnialiśmy w różnych językach informacje o tym, gdzie uchodźcy mogą uzyskać pomoc w Krakowie i jak mieszkańcy Krakowa mogą wspierać Ukrainę. 

Po wybuchu wojny na pełną skalę uruchomiliśmy kanał w Telegramie UAinKrakow.pl: życie w mieście, który ma już ponad 10 000 subskrybentów. Około 80% widzów kanału to Ukraińcy, którzy przyjechali do Krakowa po 24 lutego. 

Na stronie UAinKrakow.pl uruchomiliśmy nowy dział — „Informacje dla nowoprzybyłych”. Zawiera on odpowiedzi na 20 najczęstszych pytań Ukraińców, którzy przybyli do Krakowa z powodu wojny.  W szczególności znajduje się tam aktualna lista adresów miejsc tymczasowego zakwaterowania oraz punktów pomocy psychologicznej, prawnej i rzeczowej. 

“Kraków po ukraińsku”

Wraz z KBF i portalem Karnet–Kraków Culture regularnie publikowaliśmy zapowiedzi najciekawszych dla Ukraińców wydarzeń kulturalnych odbywających się w Krakowie. Nasi partnerzy zbierali informacje o wydarzeniach kulturalnych z krakowskich instytucji, a my je opracowywaliśmy i publikowaliśmy w wygodnym formacie.

Dzięki projektowi „Kraków po ukraińsku” Ukraińcy mogli włączyć się w lokalne życie kulturalne. 

Działalność rzecznicza

Pracownicy Fundacji Instytut Polska-Ukraina regularnie spotykają się z przedstawicielami władz i organizacji międzynarodowych, aby bronić interesów Ukraińców w Polsce. Pomagają nam w tym komentarze, które zostawiacie pod naszymi postami w mediach społecznościowych, opowiadając o swoich problemach i potrzebach.

Jesteśmy partnerami Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców w Krakowie oraz Centrum Wielokulturowego.  

Ponadto Fundacja Instytut Polska-Ukraina wraz z Wydziałem Komunikacji Społecznej Urzędu miasta Kraków uruchomiła i prowadziła przez trzy miesiące oficjalny ukraińskojęzyczny miejski kanał w Telegramie.

“Przełamywanie barier”

W ubiegłym roku Fundacja Instytut Polska-Ukraina kontynuowała realizację projektu „Przełamywanie barier”, który rozpoczął się jeszcze przed inwazją na pełną skalę, ale od momentu jego rozpoczęcia stał się jeszcze bardziej aktualny. 

Inicjatywa została sfinansowana przez Europejski Korpus Solidarności. W ramach inicjatywy tłumaczyliśmy na język ukraiński artykuły na strony internetowe, posty w mediach społecznościowych oraz materiały informacyjne dla krakowskich organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Ponadto pisaliśmy teksty na portal, aby czytelnicy mogli dowiedzieć się o ich działalności.

W związku z wybuchem wojny na pełną skalę musieliśmy nieco zmienić koncepcję projektu i zaczęliśmy tłumaczyć materiały, które były najbardziej potrzebne uchodźcom. Jednym z nich była broszura dla punktu pomocy w centrum handlowym PLAZA z najważniejszymi informacjami dla ewakuowanych Ukraińców. Została ona wydrukowana w ponad 2000 egzemplarzy.

W sumie w ramach projektu przetłumaczyliśmy i napisaliśmy artykuły o 15 organizacjach i instytucjach publicznych w Krakowie. Wśród nich: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Centrum Praw Kobiet, Muzeum Krakowa, KCIUK – Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Szlachetna Paczka, Solidarna Paczka, Urząd Miasta Krakowa, Oddział Polityki Socjalnej i Zdrowia, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć , Muzeum Fotografii w Krakowie , Wojewódzka Biblioteka Publiczna , Nausika Fundacja Edukacyjna, Punkt Pomocy “Żyj w Krakowie”, Centrum Kultury Podgórza.

Klub książkowy

Klub książkowy rozpoczęliśmy prowadzić w październiku 2022 roku. Piąte spotkanie odbędzie się w lutym. Za każdym razem uczestniczy w nim około 10 osób. 

Działalność klubu książki koordynuje Marianna Woskowiuk, krytyczka literacka, tłumaczka, rezydentka Instytutu Literackiego w Krakowie. Pierwsze trzy spotkania odbyły się w kawiarnio-księgarni “Nić”, a następnie klub przeniósł się do ukraińskiej kawiarni “Ciepło”. 

Od samego początku czytaliśmy tylko książki polskich autorów, ale postanowiliśmy wykroczyć poza ten schemat. Książki wybieramy wspólnie na Facebooku lub są one sugerowane przez organizatorkę. Czytamy tylko po polsku, ale dyskutujemy po ukraińsku. 

Laptopy dla Ukraińców

Byliśmy partnerami w projekcie „Laptopy dla Ukrainy”. W jego ramach około 1000 Ukraińców, którzy w wyniku wojny trafili do Polski, otrzymało laptopy. 

Zbiórka „To nie jest wycieczka”

Fundacja Instytut Polska-Ukraina wraz z innymi partnerami z Koalicji Otwarty Kraków zainicjowała zbiórkę „To nie jest wycieczka”. W ramach akcji zebrano ponad 600 śpiworów, a także karimaty i powerbanki.  

Częścią projektu była wystawa charytatywna o tej samej nazwie, której celem było zwrócenie uwagi na niszczenie przez Rosję infrastruktury energetycznej Ukrainy. Znalazło się na niej ponad 200 zdjęć autorstwa 22 fotografów. Wystawa odbywała się w całkowitej ciemności ze specjalnie stworzoną ścieżką dźwiękową z odgłosów miast i parków. Sprawiało to wrażenie, że widzowie zaglądają przez okna ludzi, którzy doświadczają przerw w dostawach prąd.

Mieszkania dla Ukraińców

Dzięki wsparciu UNICEF-u wynajmujemy mieszkania dla rodzin z Ukrainy z dziećmi z niepełnosprawnościami. Ponadto, dzięki wsparciu EuroClear, udało nam się wynająć mieszkania dla kobiet uciekających przed przemocą domową. Mogą one mieszkać w tych mieszkaniach przez pewien okres czasu, dopóki nie zdecydują, gdzie dalej pójść. 

Łącznie wynajmujemy 16 mieszkań. 

Pomoc dla wojskowych

Fundacja Instytut Polska-Ukraina zorganizowała zbiórkę dla ukraińskich żołnierzy leczonych w czterech szpitalach w województwie małopolskim. Udało nam się zebrać odzież, środki higieniczne, żywność i inne przedmioty, o które prosili żołnierze.

Zebraliśmy też 10 250 zł na zakup protez dla jednego z żołnierzy.

Otwarcie platform informacyjnych w innych miastach

W lutym tego roku Fundacja Instytut Polska-Ukraina uruchomiła platformy informacyjne w Poznaniu i Warszawie, aby Ukraińcy w tych miastach mogli przeczytać aktualne wiadomości i przydatne porady w swoim ojczystym języku.

Na razie projekty UAinWarsaw i UAinPoznan będą działać jako kanały w Telegramie. W przyszłości zespół planuje jednak uruchomić portale o tych samych nazwach oraz stworzyć strony w innych mediach społecznościowych. 

Nasi partnerzy

Wszystkie nasze działania nie byłyby możliwe bez wsparcia naszych wolontariuszy, partnerów i darczyńców. 

Największe projekty fundacji i największa kwota pomocy były możliwe dzięki wsparciu: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, HEINEKEN Kraków, Zurich, UNICEF Poland, Szlachetna PACZKA, Euroclear, Procter&Gamble, Urząd Miasta Krakowa.

Dziękujemy również tym organizacjom i firmom, dzięki którym i wspólnie z którymi realizowana była pomoc dla Ukrainy i Ukraińców: , Teatr Barakah, VOICE, Koalicja Otwarty Kraków, OtwartyKraków, Stowarzyszenie Patchwork, Fundacja Widowisk Masowych, Fundacja Aktywna Integracja, Слов’янська Місія в Європі / Slavic Mission in Europe, Bank Żywności w Krakowie, KBF, SLOTowa sieć gościnności, Leach and Lang Property Consultants, Klub Ukraiński w Krakowie – Fundacja Zustricz, NIĆ. Kawiarnio-księgarnia, Stowarzyszenie Mudita, JCC Krakow, Maufer, Pallium for Ukraine, UNHCR Polska, Pegasystems, Salam Lab

Jak możesz nas wesprzeć?

Jeśli również chcesz wesprzeć Fundację Instytut Polska-Ukraina, możesz dokonać przelewu na nasze konto:

  • Odbiorca: Fundacja Instytut Polska-Ukraina
  • Numer konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002
  • W nazwie przelewu należy wskazać: Pomoc na rzecz Ukrainy

Możesz nam również pomóc, przekazując 1,5% swojego podatku przy składaniu rocznego zeznania podatkowego PIT. Szczegółowa instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj.

Цей текст можна прочитати українською за посиланням.

Tekst: redakcja UAinKrakow

Zdjęcie: Lidiia Kozhevnikova

 

Partnerzy:

Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz

The Jewish Community Centre of Krakow

Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Szlachetna Paczka -Pomoc potrzebującym - ubogim, dzieciom, seniorom, chorym i niepełnosprawnym.

NIĆ. Kawiarnio-księgarnia.